A hangyatartás legfontosabb praktikái hivatásos hangyászoktól
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ytong formikárium - üveg vitrin kifutó

3 posters

Go down

Ytong formikárium - üveg vitrin kifutó Empty Ytong formikárium - üveg vitrin kifutó

Témanyitás by Random_ Hétf. Márc. 20, 2017 9:25 am

Szeretném megosztani veletek életünk első Ytong formikáriumát. Még a beköltözés nem történt meg, ha van tippetek vagy tanácsotok a módosításra, akkor azt szívesen fogadom.

Alapvetően vettünk egy Ytong blokkot fekvő állapotban középre fúróval kimartuk az üregeket és járatokat. A méret és a tervezés olyan nem túl tudományos volt van kicsi, és nagy arra próbáltunk ügyelni, hogy a királynő átférjen mindenhol. (Camponotus piceus)

Sokáig tétováztunk, hogy milyen formikárium legyen egyáltalán. Olyan ahol látható a fészek, ekkor meg kell oldani a tisztítást vagy olyan ahol beássák magukat a talajba és nem látunk semmit a fészekből csak a kifutón amit tevékenykednek. Az utóbbi egyszerűbb talán, az előbbi meg látványosabb.

Ikeában kerestünk üveg tárolókat melyek a kifutó vagy úgy a formikárium fő egysége lehetne ekkor fedeztük fel ezt a kis vitrint ami fém vázas körbe üveg lapokkal a teteje felnyitható és kis mágnessel zárul. Persze a zárás nem tökéletes, de a szellőzést is meg kellett oldani, így a felső üveget kiszedtük és textil huzatot kapott amivel talán a szellőzés is megoldható? Erről azért érdekelne a véleményetek.

Másik lehetőség, hogy beszabhatnánk az üveg helyére egy sűrű szövésű merev hálót kérdés hol lehet ilyet kapni? A rés körbe az ajtó körül meg lezárható lenne pl vékony gumi (postásgumi) szalaggal. Körbe az üveg lemezek illeszkedésénél szigetelő csíkok vannak belül amit lehet a lakók kibontanak idővel. Mit ajánlotok mire lehetne lecserélni? Átlátszó szilikont nyomjunk oda? Olyan kellene amit azért ki lehet esetleg piszkálni ha cserélni szeretnénk az üveget.

Az átjárás a kifutó és a fészek között két járaton keresztül történik a vitrin alján fúrtunk lyukat. A vitrint lecsavarozzuk a téglára és szintén szilikonnal szigeteljük, hogy ne férkőzzenek a vitrin és az Ytong közé a hangyócák. Smile Az átjáróra jelenleg egyszerű vastagabb szívószál jutott eszünkbe, de ha van jobb ötletetek vagy szerintetek nem jó akkor várom tanácsaitok.

A fészek lefedése a máshol is ajánlott képkerethez kapható üveg lappal történik és csavarokkal. A csavarok lazítása után kitolható és párhuzamosan benyomható egy másik üveg. A nedvesítést egy kis Campari-s üveg felfelé fordítva oldja meg és bevezetve egy törlőkendő csík. Az átnedvesedés fokozatosan látható. Vasárnap kora délután üzemeltük be és hétfőn reggel ennyire nedvesedett át. Vasárnap este még 1-1,5 centivel kisebb volt a terület. Úgy gondolom ez egy működő rendszer lehet.

Kép1 kép2 kép3

Random_

Hozzászólások száma : 6
Csatlakozás ideje : 2017. Feb. 08.

Vissza az elejére Go down

Ytong formikárium - üveg vitrin kifutó Empty Re: Ytong formikárium - üveg vitrin kifutó

Témanyitás by Immor Kedd Márc. 21, 2017 10:16 am

Helló!
Nem rossz az elgondolás!Nekem tetszik Smile
De viszont szerintem túl nagy nekik így ez a farm.Mondjuk nem tudni mekkora kolónia.Camponotus piceus boly max néhány száz fő lehet.
Réseket nyugodtan ki lehet húzni sziloval.Főleg a két szívószálnál.Nem látni milyen a kifutó teteje,de szerintem vághattok rá egy plexi lapot.Nem kell nekik ekkora szellőzés.Elég annyi hogy amikor le emelitek a lapot.
Vagy lehet olyat,mondjuk ez még biztonságosabb szőkés ellen.Hogy egy plexi lapra vágtok egy rést amin könnyen be tudtok nyúlni és ezt rá szilozzátok a vitrinre és a résre meg vágtok egy másik plexi hogy takarja.
Ha sűrű szövésű fém háló kell akkor lehet kapni elég nagy tea szűrőt.
Ha kis bolyod van akkor elég csak a kémcső fészeknek amíg nem lesz belőlük több.
Arra is figyeljetek hogy őket teleltetni kell.

Remélem tudtam valamit is segíteni.



Immor

Hozzászólások száma : 9
Csatlakozás ideje : 2017. Feb. 04.

Vissza az elejére Go down

Ytong formikárium - üveg vitrin kifutó Empty Re: Ytong formikárium - üveg vitrin kifutó

Témanyitás by Random_ Kedd Márc. 21, 2017 10:40 am

Hát a pontos kolónia méretüket nem tudom, mert most egy befőttes üvegben tartózkodnak melyben van egy pár centis talajréteg és egy kémcső nedves vattával. A kémcsőben rengeteg tojás van és a végét betömték és föld alól járnak be a csőbe. A földben nem tudom mekkora a kiterjedésük. A királynő a föld alatt van és ez is a gond. Az áttelepítés egyik része oké, hogy átrakom a kémcsövet a benne lévő dolgozókkal és petékkel együtt, de a társaság másik felét nem tudom hogy varázsoljam át fel kell tárni valószínűleg fokozatosan a talajt. Nem szeretném, hogy a királynő megsérüljön. Gondoltunk arra, hogy csövet vezetünk egyik helyről a másikra és kapnak pár napot, hátha maguktól átpakolnak ez lenne a legjobb.

A költözés már csak ideiglenesen is jó lenne, mert a kémcső teljesen elkoszolódott. Ha nagy lesz a lakhelyük, akkor gyorsan tudunk már kisebbet gyártani, mert egyre rutinosabbak lettünk. Smile A szívószál átvezetést azóta mélyebbre helyeztem és fehér cementtel lefedtem, így talán nem fognak kiszökni sehol. A tetőre akkor kap üveglapot a kifutó ma vagy holnap költöztetünk, kíváncsi leszek hogy fog menni. Pár hónap alatt sokat tanultam a hangyákról. Ha ezt az elején tudtam volna teljesen máshogy vágok bele. Remélem sikerül épen tartani őket, hiszen az első hangyáim. Smile

Talán rakok kajának tücsköt az új kifutóba és az is motiválja őket, hogy átjöjjenek az új fészekrészt lefedem, hogy sötét legyen és a régit meg nem nedvesítem. Olvastam még, hogy végszükség esetén a melegítés segíthet.

Random_

Hozzászólások száma : 6
Csatlakozás ideje : 2017. Feb. 08.

Vissza az elejére Go down

Ytong formikárium - üveg vitrin kifutó Empty Re: Ytong formikárium - üveg vitrin kifutó

Témanyitás by Paraponera Kedd Márc. 28, 2017 10:31 pm

Szia!

Alapvetően korrekt! Smile Annyi megjegyzésem lenne, hogy gondold el, hogy ha hangya lennél, mit tudnál megrágni. A vászontető felejtős. Ugyanígy a konyhai törlőrongyot is megrágják és ott aztán kijönnek. Nem kell és nem is szabad a törlőnek találkoznia a hangyákkal! Lehet köztük egy kb 1 cm-s csupa Ytong rész. A költöztetéshez tedd át a kifutóba a kémcsövet, majd a földet kis részletekben válogasd át, mint a rízst egy nagy lavórban, vagy ilyesmiben a szádban a szippantóval. Légy óvatos, hogy ne sérts meg a királynőt! Sok sikert! Sűrű fémhálót amúgy molnárszita néven tudtok venni, de Campo-knak elég lehet egy jobb minőségű fém szúnyogháló is. Amúgy a teaszűrőis jó ötletm nindig tanul az ember!  Cool A kifutó szellőzésének, ha nem nedves amúgy elég az üvegtető nem pontos illeszkedése is. Úgyis nyitogatod majd napi szinten .Wink
Üdv:

András
Paraponera
Paraponera
Admin

Hozzászólások száma : 13
Csatlakozás ideje : 2016. Oct. 27.

http://web.unideb.hu/tartally/hu.htm

Vissza az elejére Go down

Ytong formikárium - üveg vitrin kifutó Empty Re: Ytong formikárium - üveg vitrin kifutó

Témanyitás by Random_ Szer. Márc. 29, 2017 10:04 am

Cső átvezetve, de nem akarnak átpakolni viszont akkor lehet még kicsit alakítunk a törlőrongy környékén és kicsit lecementezek pár szakaszt még ahol kiszökésre esély lehet. 1-1 hangyát olykor észreveszünk kívül és amit tudunk visszarakunk, de nem tudom mennyire fontos ez. Lehet magától is visszatalál és ha a királynő úgyse mozdul és nem tud kiszökni, akkor nem lehet belőle nagy probléma.

A textil tetőt visszacseréljük üvegre, ha a költözés lezajlik. A földet megbolygattam kirámoltuk ami már nem oda való. Megpróbálom fokozatosan elbontani körülöttük a talajt.

Köszönöm a tanácsokat!

Random_

Hozzászólások száma : 6
Csatlakozás ideje : 2017. Feb. 08.

Vissza az elejére Go down

Ytong formikárium - üveg vitrin kifutó Empty Re: Ytong formikárium - üveg vitrin kifutó

Témanyitás by Paraponera Vas. Ápr. 02, 2017 8:39 pm

Takard le az Ytong fészket, a kémcsövet nyisd ki és azlegyenmegvilágítva (de ne fűtse a lámpa!), át fognak menni!
Paraponera
Paraponera
Admin

Hozzászólások száma : 13
Csatlakozás ideje : 2016. Oct. 27.

http://web.unideb.hu/tartally/hu.htm

Vissza az elejére Go down

Ytong formikárium - üveg vitrin kifutó Empty Re: Ytong formikárium - üveg vitrin kifutó

Témanyitás by Random_ Vas. Júl. 01, 2018 5:22 pm

Nos újra itt vagyok, viszonylag oké a rendszer, de azért a vízkő okoz gondokat szóval új élőhely kell nekik. Meg kiszöknek, de megtalálták a konyhát és egész jól ellátják magukat. Sad

Na jó ez nem normális szóval két formikárium ötletem is van, egyfelől vagy ismét Ytong lesz, de a vízkövesedés nekem nagyon nem tetszik ebben a rendszerben. Sajnos a nedvesség egy idő után nem hatol át a tégla pólusain, azért a rendszert nem vetettem el teljesen.

Van egy 12x12x12 cm-es plexi kockám amibe tehetnék speckón kivésett Ytong téglát fúrva bele nedvesítő futatokat és fentről etethetném őket. Mint ebben a videóban:


Rendeltem viszont egy csoda élőhelyet Kanadából, már itt van az országban, szóval hamarosan kezemben foghatom. Nagy reményeket táplálok feléje, mert talán jobb életkörülményeket tudok szerencsétleneknek biztosítani. Nagy túlélők!


Lehet pénzkidobás, de érdekel mire képes ez a rendszer. Talán beruházok egy második bolyba is. Smile

Random_

Hozzászólások száma : 6
Csatlakozás ideje : 2017. Feb. 08.

Vissza az elejére Go down

Ytong formikárium - üveg vitrin kifutó Empty Re: Ytong formikárium - üveg vitrin kifutó

Témanyitás by Paraponera Kedd Júl. 03, 2018 11:23 pm

Szia!

Értem én a vízkő problémát. Lehet venni mindenféle "űrkütyüket" Smile, de néha mindet kell takarítani/cserélni. Találtál már olyan videót, amely ilyen műanyag cuccokat mutat be fél évvel a beköltöztetés után?! Az Ytong előnye, hogy olcsó és, hogy gyorsan és könnyen tudsz egy újat csinálni, ha kell, pl. mert bevízkövesedett. A műanyagból meg ha már kidobásra érett, lehet rendelni az újat. De nincs vele tapasztalatom, úgyhogy érdekelnek majd a tapasztalataid. (Lásd még ITT)
Paraponera
Paraponera
Admin

Hozzászólások száma : 13
Csatlakozás ideje : 2016. Oct. 27.

http://web.unideb.hu/tartally/hu.htm

Vissza az elejére Go down

Ytong formikárium - üveg vitrin kifutó Empty Re: Ytong formikárium - üveg vitrin kifutó

Témanyitás by Ajánlott tartalom


Ajánlott tartalom


Vissza az elejére Go down

Vissza az elejére


 
Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.