A hangyatartás legfontosabb praktikái hivatásos hangyászoktól
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Diacamma rugosum

2 posters

Go down

Diacamma rugosum Empty Diacamma rugosum

Témanyitás by Immor Szomb. Júl. 08, 2017 2:18 pm

Sziasztok!

Lassan több mint egy éve tartok ezekből a szép hangyákból egy bolyt.Nagyon tetszett hogy elég nagy testű és aktív hangyák.De legfőképp a tandem futásuk.Ezért úgy terveztem,hogy egy nagyobb akváriumba rakom őket.Az akvárium alját pár centi gipszel öntöttem ki és rá egy vékony réteg tőzeget szórtam.A fészket itongból csináltam.De nem fektettem le a földre,hanem szilóval pár helyen megpöttyözve az akvárium szélére ragasztottam(nem volt okos döntés Rolling Eyes ). Külön nem párásítottam a fészket hanem az egész akváriumban 100% párát csináltam.
2 hétre rá meg is érkeztek a hangyák.Úgy 45-en lehettek kb.Nagyon jól viselték az utat.Első pár napban pusztult el pár darab csak.Elég nehezen költöztek át a farmba.Hamar elkezdték átrendezni a fészket.Az összes lehetséges rést betömtek.Látványos volt mikor 2-3 2fős csapatokban futottak táplálékot keresni.Nem sok idő kellett hogy az első peték megjelenjenek.Érdekes volt hogy nem a földön tartották,hanem a dolgozok a rágóik között(Valószínű,hogy ez is egy jel volt).Hamar több tucat petéjük lett.Elég sok idő telt el de nem lettek lárvák.Aztán nagy nehez lett 3 darab lárva.Szépen növekedtek.Be is bábozódtak.3ból kettőt hamar kibontottak.A harmadik sosem kelt ki.Kidobták a szemétdombra.Innen kezdődött a vesszőfutás.Azt hittem azért lettek kibontva a bábok mert nagy a pára.Akkor 100%-ról visszavettem a párát 75% körülre.Semmi nem változott a viselkedésükben.Ugyan úgy csinálták a dolguk.Peték száma csak nőt,de lárvák sehol.Próba ként beraktam nekik sarat egy kis edénybe(csak úgy jött).Kis golyót formáltak belőle és elkezdték behordani a fészekbe.Nem a résekhez vitték tömíteni.Ekkor esett le hogy most meg kevés a pára a fészekben Crying or Very sad .Akkor gondoltam elkezdem locsolni a fészküket.Valamennyire működött is a dolog.Mert ahol átázott az itong oda pakolták a petéket.Minden egyes próbálkozás 1-1,5 hónap megfigyelés követte.Így elég lassan ment a probléma megoldása. Fészek locsolós próbálkozás után sem keltek a tojások.Elkeseredésemben arra jutottam,hogy átrakom őket egy 15X14X12cm-es akril farmba amiben van szivacsos párásítás.Nagy nehezen meg is történt.Pár napra rá már lárvák is voltak.35 fős lehetett a boly.Nagyon beindult a fiasítás.Olyan sok volt a lárva és báb hogy a lárvák mikor készűlődtek bábbá alakulni hozzá szőték a már meglévő bábokat.A dolgozok meg próbálták szétválasztani őket.Érdekes ilyenkor a nem a bábokat vitték arrébb hanem a lárvákat.Rohamosan el kezdett nőni a boly.Aztán megjelent 2 hím.Hímekhez képest nem is voltak olyan csenevészek Very Happy .Szép aranysárgák voltak.Hatalmas csápokkal és nagy szemekkel.Nagyon könnyedény repültek.De viszont elég hangosan repültek.Nem sokáig éltek,kb két hétig.Összesen 8 an voltak.3 hónap alatt majdnem megtriplázódott a boly létszáma,úgy 85-en lehettek.Az első két hím halála utána.Elkezdtek hullani a dolgozok Crying or Very sad .Nem nagyon érdekelt eleinte a dolog.Erős és gyarapodó volt a boly.Gondoltam az öreg hangyáknak lejárt az idejük.Első héten 3-4 halott hangyát találtam.Egyik etetés alkalmával láttam egy hangyát vonaglani a kifutóban.Dölöngélt jobba-balra mintha pár lábát nem tudná használni és a földet rágta.Következő napokban napi 3-4 hangya halt meg így.Ezek nem hímek voltak azok már rég eldőltek.Elkezdtem a fészket figyelni de semmi szokatlan nem volt első pillantásra.Aztán láttam hogy ahol a bábok voltak abban a kamrában 1-2 nagyobb tömörödés van.Úgy gondoltam hogy az új dolgozokat tisztogatják.Hát nem így volt... Evil or Very Mad Elég kemény harc ment.Egymást rágták szúrták.Amik a kifutóban dögledeztek azok mind vesztesek voltak Mad . Teljesen száthúllott a boly.A rengeteg lárva éhen halt.A peték lassan eltűntek.Valószínűleg meg ették őket mert a szemétben nem voltak.Ha adtam nekik kaját a dolgozok nem vitték be a fészekbe hanem kint ettek belőle és ott hagyták.Kb két hétig tartót a harc.A boly 2/3 oda lett a teljes fiasítással.Sok volt a rokkant hangya amiknek pár lábuk nem mozgott.Biztosan nem tudom mi történhetett.De biztos a hímekkel kapcsolatos lehetett.Lehet hogy időközben elpusztult a gamergate?De nem hiszem mert nem láttam halott hangyát a háború előtt.Vagy a frissen kelt dolgozóknak sikerült párzaniuk valamelyik hímmel?Ez miatt kezdődött a hatalmi harc?De akkor miért nem csak 1-2 két hangya halt meg 40+ helyett.Szerencsére vége lett a harcnak és maradtak ép hangyák.Pedig nem hittem hogy fen marad a kolonia.Azóta ismét beindult a fiasítás.Lassan már az első dolgozok kelnek.Most azon munkálkodom hogy ismét nagy akváriumba kerüljenek ahol ismét láthatom a vonatozásukat Very Happy.A jelenlegi farm kicsi ehez .Várok még egy kicsit,hogy megerősödjön a boly.

Immor

Hozzászólások száma : 9
Csatlakozás ideje : 2017. Feb. 04.

Vissza az elejére Go down

Diacamma rugosum Empty Re: Diacamma rugosum

Témanyitás by Paraponera Szer. Júl. 12, 2017 4:08 pm

Hali!

Bocs, eléggé régen néztem ide. Érdekes a sztori. Szerintem lehetne legközelebb csatlakoztatni a kifutóhoz 1 másik fészket, hogy fizikálisan ketté tudjon osztódni a kolónia. A természetben ketté tudnak válni és nem zavarják egymást, itt ez nem történt meg.

Üdv:

András
Paraponera
Paraponera
Admin

Hozzászólások száma : 13
Csatlakozás ideje : 2016. Oct. 27.

http://web.unideb.hu/tartally/hu.htm

Vissza az elejére Go down

Diacamma rugosum Empty Re: Diacamma rugosum

Témanyitás by Immor Szer. Júl. 12, 2017 9:35 pm

Amint vissza lesznek költöztetve az akváriumba két fészket kapnak.Valami orosz oldalon olvastam,hogy viszonylag könnyen alapítanak másik bolyt fogságban.Nem hittem volna hogy már 90 főnél lehetséges.De ismét szépen szaporodnak.

Immor

Hozzászólások száma : 9
Csatlakozás ideje : 2017. Feb. 04.

Vissza az elejére Go down

Diacamma rugosum Empty Re: Diacamma rugosum

Témanyitás by Paraponera Szer. Júl. 12, 2017 9:44 pm

A 90 a poneromorf hangyáknál nem rossz szám. Sok sikert!
Paraponera
Paraponera
Admin

Hozzászólások száma : 13
Csatlakozás ideje : 2016. Oct. 27.

http://web.unideb.hu/tartally/hu.htm

Vissza az elejére Go down

Diacamma rugosum Empty Re: Diacamma rugosum

Témanyitás by Ajánlott tartalom


Ajánlott tartalom


Vissza az elejére Go down

Vissza az elejére


 
Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.